x 

معمولا در یک تماس تلفنی در پاسخ به پرسش «چطوری؟» به جز «خوبم» پاسخ دیگری شــنیده نمی شود. اما ســؤالاتی مانند: «بهتربن چیزی که امروز تجربــه کردی چه بــود؟ » یا «امــروز از چه چیــزی عصبانی شــدی؟» از جمله ســؤال هایی هســتند که فــرد را به حــرف زدن و ارائه‌ی توضیحات بیشــتر وا می‌دارد.
بزرگ ترها برای پاســخ های احتمالی و ممکن کودکان، پیشنهادات حاضر و آمــاده ای دارند که به آنان توصیه می کنند. این موضوع ســبب می شــود تا گفت وگوی میان آنان و فرزندشان، به تست چند گزینه ای تبدیل گردد. اما باید به این بیندیشید که کودکان در پاسخ به سؤال شما ابتدا می خواهند فکر کنند. آن‌ها حتما نباید از توصیه های شــما برای پاســخ دادن به سؤال ها استفاده کنند. به کودک نشان دهید که واقعا وقت دارید و با کمال میل منتظر شنیدن پاسخ او هستید. برایش مثل الگو باشــید و به او توضیح دهیــد که بهترین تجربه امروزتان چــه بوده اســت، چرا به خاطر فردا خوشــحالید و برای آینده چــه برنامه هایی دارید.

این بازی پر طرفدار برای پیشرفت مهارت تشخیص اعداد بی نظیر است.
  • یک دسته کارت بازی را بر بزنید و آن ها را به دو قسمت تقسیم کنید.
  • نیمی از کارت‌ها را به کودک بدهید و نیم دیگر را پیش خود نگه دارید. کارت‌های خودتان را به پشت برگردانید. هرکس در نوبت خود یک کارت را برمی‌گرداند و آن را در یک دسته‌ی جدید طوری که روی کارت بالا باشد، وسط زمین بازی قرار می‌دهد. اگر کارت شما با کارت زیری‌اش جور شد، باید بلافاصله بلند بگویید: «اسنپ!»
  • کسی که اول می‌گوید «اسنپ» همه‌ی کارت‌های وسط بازی را برای خود برمی‌دارد و آن‌ها را به پشت زیر بقیه‌ی کارت‌هایش می‌چیند.
  • کسی که همه‌ی کارت‌ها را جمع کند، برنده‌ی بازی است.

هفته‌های اول تولد، حرکات یک کودک بدون نظم و بدون علت به نظر می‌رسند ولی همین حرکات به رشد سیستم عصبی و نیرومند شدن ماهیچه‌های او کمک می‌کند. تقریبا در یک ماهگی، وقتی نوزاد روی شکم خوابانده می‌شود، سرش را بالا می‌آورد ولی نه برای مدت طولانی. چند هفته بعد، او بدون اینکه کمکش کنید، سر را بالا نگه می‌دارد.

کسی که خوب آشپزی می‌کند، موردعلاقه‌ی همه قرار می‌گیرد و این مسئله درباره‌ی نوه‌ها بیشتر صدق می‌کند. دست‌پخت مادربزرگ با دست‌پخت مامان و بابا خیلی فرق دارد و لطفش هم در همین است. به همین دلیل است که بچه‌ها تا این اندازه عاشق مادربزرگ‌ها هستند.
مواد لازم:
2 عدد سیب
کشمش
مارمالاد
تعدادی مغز فندق یا گردو
آب لیموترش
کمی کره

انتخاب وسایل برای کودکان و خرید اسباب بازی برای آن‌ها یک تصمیم راهبردی در زندگی آن‌ها محسوب می‌شود. لذا والدین باید در این تصمیم استراتژیک کمال دقت را داشته باشند. اسباب‌بازی و سایر وسایل باید وقتی در اختیار کودک قرار بگیرند که اولا او در مسیر زندگی خود به آن‌ها نیاز پیدا کرده باشد و ثانیا توانمندی استفاده از آن‌ها در او شکل گرفته باشد. سوالات کودکان و نوع توجهاتشان به محیط و پیرامون خودشان بهترین نماینده نیاز‌ها و توانمندی آن‌ها است که والدین می‌توانند بر اساس آن‌ها امکانات و وسایلی را در اختیار کودک قرار دهند که کودک بتواند به وسیلهٔ آن‌ها برخی سوالات خود را پاسخ دهد یا توانمندی‌های خود را یک پله ارتقاء بخشد. هرچند این موضوع برای کودکان مختلف متفاوت است اما مطالب و جداولی که برخی وسایل را برای سنین خاصی پیشنهاد کرده‌اند می‌تواند مفید باشد.

منوی سایت