x 

۰ تا ۱ ماهگی:
وقتی که با نوزاد خود حرف می‌زنید، سرتان را به آرامی به این طرف و آن طرف حرکت دهید. بدین ترتیب او حرکات شما را دنبال خواهد کرد.
برای تقویت ماهیچه‌های چشم‌هایش اسباب بازی‌ها و اشیاء رنگی را جلوی او تکان دهید.

۱ تا ۳ ماهگی:
اسباب‌بازی را در دسترس نوزادتان آویزان کنید. به طوری که او بتواند دست دراز کند و به آن ضربه بزند. این کار به گسترش هماهنگی بین دست و چشمش کمک می‌کند.
از سن ۲ ماهگی، با قرار دادن یک جغجغه در دست نوزاد از واکنش او نسبت به دردست‌گرفتن اشیاء استفاده کنید و به او کمک کنید دستش را کشف کند. هنگامی که نوزاد جغجغه را جلوی چشمانش می‌گیرد، کم کم رابطه بین حرکت اسباب بازی را در محدوده دید خود و دستانش درک می‌کند.

اسباب بازی را در دسترس نوزادتان آویزان کنید. به طوری که او بتواند دست دراز کند و به آن ضربه بزند. این کار به گسترش هماهنگی بین دست و چشمش کمک می‌کند.
جغجغه‌ای را جلویش بگیرید ک صدایش توجه نوزاد را به خود جلب کرده و او را ترغیب کند که جغجغه را دست بگیرد. در نتیجه او را تشویق می‌کند که دستانش را تکان دهد. این کار باعث تقویت ماهیچه‌ها و گسترش هماهنگی دست و چشم نوزاد می‌شود.
اسباب‌بازی‌های گوناگونی را از جنس، اشکال و اندازه‌های گوناگون در اختیار نوزادتان قرار دهید تا حواس قسمت کف دست او تحریک شود و تمرین کند تا راه‌های گوناگونی برای در دست گرفتن اشیاء پیدا کند. به او اجازه دهید تا با دهانش که بهترین ابزار کاوشی است که در اختیار دارد، به کاوش بپردازد و ماهیچه‌هایش را تمرین دهد تا به طور کلی بهتر دهانش را کنترل کند.

اسباب‌بازی‌های گوناگونی را از جنس، اشکال، و اندازه‌های گوناگون در اختیار نوزادتان قرار دهید تا حواس قسمت کف دست او تحریک شود و تمرین کند تا راه‌های گوناگونی برای در دست گرفتن اشیاء پیدا کند.
مجموعه‌ای از فعالیت‌هایی را که به خوبی و دقت طراحی شده‌اند در اختیار کودک بگذارید. این مجموعه باید سرشار از فعالیت‌هایی باشد که در او انگیزه استفاده از مهارت‌های گوناگون، مثل هل دادن، کشیدن، و ضربه زدن را ایجاد کند.
بلوک‌های پلاستیکی را در اختیار نوزادتان قرار دهید. بلوکی را در هر یک از دستانش بگذارید. این کار او را تشویق می‌کند که آن‌ها را به هم بکوبد.
به او اجازه دهید تا با دهانش که بهترین ابزار کاوشی است که در اختیار دارد، به کاوش بپردازد، و ماهیچه‌هایش را تمرین دهد تا به طور کلی بهتر دهانش را کنترل کند.

کار نوزاد شما بازی است! نوزادان به وسیله بازی دنیای خود را می‌شناسند و مهارت‌های مورد نیاز خود را گسترش می‌دهند. نوزاد بازیگوش، در واقع در وظیفه خود «سخت کوش» است!
شما به عنوان پدر یا مادر نوزاد، اولین همبازی وی هستید؛ کسی که در کنار ابراز علاقه و هیجان، برای نوزاد مکانی ایمن جهت کندوکاو فراهم می‌کند. نوزادان با اسباب‌بازی‌های درونی مانند انگشتان دست و پا، دست‌ها و پاهایشان متولد می‌شوند. آنان به شدت اجتماعی‌اند و از بازی با شما، بیش از هر کار دیگری لذت خواهند برد.
ماه‌های اولیه بازی، دوران فوق‌العاده‌ای برای شناخت نوزاد و برقراری رابطه محبت‌آمیز با او است. دقت کنید که نوزادان چه چیزی را بیش از همه دوست دارند و چه زمانی دوست دارند بازی کنند.

نوزادان خیلی کوچک دوست دارند که کسی دست و پاهایشان را به آرامی تکان بدهد در حالی که دستشان را می‌گیرید به آرامی دست‌هایشان را در سینه‌شان جمع و باز کنید. حرکت دوچرخه مانندی را با پاهایش انجام دهید و برایش شعرهای بی‌مزه و بی‌محتوایی بخوانید که از خودتان درآوردید و فقط مخصوص خودتان دو نفر است!به آرامی پای نوزادتان را فشار دهید (و ببینید که ماهیچه‌ی پای او هم به دست شما فشار وارد می کند) و پاهایش را بالا و پایین ببرید. با تکه پارچه‌های نرم یک کوسن رنگارنگ مخصوص لگدزدن نوزاد درست کنید. نوزاد را طوری قرار دهید که پاهایش با کوسن در تماس باشد. در حالیکه او را محکم بغل کرده‌اید، با آهنگ مورد علاقه‌تان دور اتاق برقصید، روی صندلی متحرک بنشینید و صندلی را حرکت دهید یا با ریتم موسیقی چرخ بزنید.

منوی سایت